Efekt Cantillona – książka Arkadiusza Sieronia

W czasie wakacyjnych wojaży potrzebowałem książki, która będzie z jednej strony fizycznie lekka, aby nie wypełniała bagażu niepotrzebną wagą; a z drugiej strony odpowiednio zaawansowana, abym się z niej czegoś nauczył i miał świadomość ćwiczenia umysłu.

Wszystkie te cechy spełniała książka, którą nabyłem od jej autora po jednym z wykładów Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii, który rzeczony autor prowadził. Arkadiusz Sieroń, bo o nim mowa, jest członkiem zarządu Instytutu Misesa, pracuje na Uniwersytecie we Wrocławiu. Swoją pracę doktorską napisał na temat Efektu Canitllona, a streścił ją w omawianej książce.

Efekt Cantillona łączy się bezpośrednio z osobą Richarda Cantillona. Był on francuskim kupcem o irlandzkim pochodzeniu, który dorobił się m. in. na kampanii Missisipi. W latach 30 XVIII w. napisał słynny Esej, w którym zwrócił uwagę na to, że dla gospodarki ma znaczenie jakimi kanałami nowe pieniądze dostają się do gospodarki.

Sam Esej zawierał wiele bardzo nowoczesnych myśli i teorii ekonomicznych, szczególnie biorąc pod uwagę to, że Cantillon pisał przed Smithem, czyli przed punktem, który jest przez wielu uważany za początek ekonomii jako nauki. Jednak mimo to przez wszystkie wieki od swojego wydania (1755) nie doczekał się on naukowej klasyfikacji ani współczesnej interpretacji, mimo, że był znany i szanowany w kręgach naukowych, o czym Sieroń pisze w książce.

Autor nie tylko streścił samą treść eseju Cantillona. Sieroń dodał od siebie między innymi klasyfikację różnych podejść do neutralności pieniądza (efekt Cantillona przeczy każdemu z nich), współczesną analizę Efektu Cantillona, jego ślad w historii myśli ekonomicznej, zaaplikował teorię Efektu do problemu ekspansji kredytowej, a przez to i cykli koniunkturalnych, pokazał jego związek z nierównościami dochodowo-majątkowymi. Na koniec autor wyjaśnia Efekt Cantillona w kontekście międzynarodowej wymiany handlowej.

Licząca 170 stron (bez bibliografii) książka jest przyjemna w odbiorze. Treść jest przystępna a styl autora przyjemnie współgra z jej treścią. Jednak muszę ostrzec potencjalnego czytelnika – książka dotyczy wąskiego fragmentu teorii ekonomii i nie kryje się z tym. Sieroń nie wyjaśnia podstawowych pojęć, zakłada, że czytający je zna. Inaczej książka miała by znacznie więcej niż 170 stron. „Efekt Cantillona” polecam przede wszystkim osobom, które interesuje ta konkretna teoria, nie laikom, którzy po prostu się rozglądają co by tu przeczytać.


Książkę zakupić można w sklepie Instytutu Misesa. Mnie udało się zakupić bezpośrednio od autora ze specjalną dedykacją, ale taka „po prostu” też jest warta posiadania: http://www.mises.sklep.pl/ksiazki/71-efekt-cantillona-arkadiusz-sieron.html

Zdjęcie książki oczywiście moje. Robione trochę na szybko, ale wyszło całkiem nieźle. Książka już jest trochę zmęczona, bo była ze mną w Wielkiej Brytanii, w Poznaniu i sporo razy w Krakowie.
Oryginalny Esej Cantillona (po polsku): https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Richard_Cantillon_-_Og%C3%B3lne_rozwa%C5%BCania_nad_naturalnymi_prawami_handlu_%281938%29.pdf

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *