Film – Zapomniani. Historia Krakowskiej Szkoły Ekonomii

Wreszcie się zebrałem i oglądnąłem produkcję Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości – "Zapomniani. Historia Krakowskiej Szkoły Ekonomii".

Jest to dokument przedstawiający zarysy powstania i działalności tzw. Krakowskiej Szkoły Ekonomii, czyli kręgu intelektualnego do którego należeli tacy myślicele jak  Adam Krzyżanowski, Ferdynand Zweig czy Adam Heydel. KSE była bliska intelektualnie Austriackiej Szkole Ekonomii, podchodziła do badanej nauki indywidualistycznie, kładła nacisk na liberalizm i sprzeciwiała się etatyzmowi.

Sam dokument jest zrobiony bardzo dobrze. Brak w nim typowych dla popularnych filmów dokumentalnych powtórzeń tych samych treści czy ujęć (nie wiem po co to robią, że niby widz nie jest w stanie zapamiętać kilku zdań?), brak brzydkich grafik, które zdarzają się przerywać treści merytoryczne w innych filmach dokumentalnych, które widziałem. Film ma płynną ciągłość, dzięki której cała historia jest spójna i ogląda się ją dobrze. Ujęcia może są lekko monotonne, ale z drugiej strony to jest film dokumentalny o Krakowskich ekonomistach, czego innego można się spodziewać?

Dodatkowo ogromnym plusem filmu jest sporo informacji o sytuacji intelektualnej przed pierwszą wojną światową oraz w XX-leciu między wojennym  na terenie Galicji i później Polski. Trochę na marginesie, trochę przypadkiem, a trochę między wierszami można się sporo dowiedzieć o tym obrośniętym mitami okresie polskiej historii.

Film trwa niecałą godzinę. Dodatkowo nadaje się do oglądania w prędkości x1.5 albo i x2.0, więc spokojnie może być oglądnięty ‘do obiadu’


Zdjęcie na rozpoczęcie zrobiłem na dworcu głównym w Krakowie. Jest niewyraźne, ale moim zdaniem ma pasujący do treści klimat.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *