Star Wars – wzrost i upadek imperium

Doktor Mateusz Machaj wydał w grudniu ubiegłego roku książkę 'The Rise and Fall of the First Galactic Empire: Star Wars and Political Philosophy', czyli pozycję o filozoficznych podstawach działalności Kanclerza Palpatine, o tym jak jego najwięksi przeciwnicy pomagali mu osiągnąć cele oraz o instytucjonalnych przyczynach upadku Imperium – przy równoczesnym braku odrodzenia Nowej Republiki (First Order wyraźnie wiedzie prym w siódmej części).

Kiedy planowałem ten wpis miałem zamiar się streścić, ale zmieszczenie się w jednym zdaniu/akapicie przechodzi moje najśmielsze oczekiwania. Nie będę rozszerzał mojego opisu treści, bo jak chcecie się dowiedzieć co jest w książce to przeczytajcie ją samą, a nie wpisy na blogach, naprawdę polecam

Książka Machaja ma w sumie 123 strony tekstu, z czego na niektórych jest tego tekstu mało, bo są to początki części. Angielski może sie wydawać dla niektórych problemem, ale jak na temat, którego dotyka książka (filozofia polityczna, to brzmi poważnie) jest napisana naprawdę przystępnym językiem, więc nie powinno to stanowić problemu. Chociaż może faktycznie nie polecam jako pierwszej obcojęzycznej pozycji.

Żartów jest kilka – mniej niż się spodziewałem – podobnie jak cytatów z filmów. A tak – autor skupia się głównie na sześciu pierwszych częściach filmu, część siódma i Rogue One zostają wspomniane dopiero pod koniec. Książka była pisana przed ukazaniem się części ósmej, więc odwołań do niej nie ma. Podobnie jak nie ma odwołań do licznych książek z serii, ani nawet do seriali czego akurat żałuję, bo w The Clone Wars bardzo dobrze został pokazany Anakin oraz jego wędrówka ku ciemnej stronie, taki brakujący rozdział.

Wydaje mi się, że książkę można kupić tylko na Amazonie

Comments

(1 Comment)

  • Przeczytałem „Mein Kampf” – Wojciech Dąbek

    […] niedawno skończyłem książkę dra Mateusza Machaja o wzroście i upadku imperium w Star Wars http://wojciechdabek.pl/2018/04/21/star-wars-wzrost-i-upadek-imperium/. Szukałem wtedy jakiejś lekkiej pozycji, którą mógłbym bez zbędnego wysiłku […]

  • Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *