Organizowanie działania przedsiębiorczego – opinia

Całkiem niedawno, jak na książki o teorii ekonomii, Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa wydał książkę pt. ‘Organizowanie działania przedsiębiorczego. Nowe spojrzenie na firmę’ Petera Kleina i Nicolai Fossa. Tak się złożyło, że wsparłem wydanie drobną kwotą i udało mi się dostać jeden z pierwszych egzemplarzy – zabrałem się za niego praktycznie od razu.

Książka została napisana głównie w jednym celu – żeby połączyć teorię przedsiębiorczości z teorią firmy. Na ‘chłopski rozum’ te dwie istoty (przedsiębiorca i firma) są ze sobą nierozerwalne związane. Jak samochód i kierowca – jedno bez drugiego odniesie mizerne wyniki*. Tymczasem ekonomiści tak jakby o tym zapomnieli i zupełnie oddzielili te dwie dziedziny.

Autorzy przypominają znane z historii teorie przedsiębiorczości, opisują spojrzenie na firmę, przedstawiają własne przemyślenia oraz idące za nimi konsekwencje. Nie będę jej streszczał, bo nie o to chodzi. Napiszę dlaczego uważam tę książkę za tak cudowną.

Po pierwsze teoria

Lubię czytać o teorii ekonomii, a ta książka tego właśnie dotyczy. Analizowane są źródła z dosłownie całego okresu istnienia ekonomii, a nawet wcześniej, bo wspominany jest Ryszard Cantillon, który napisał swój esej przed publikacją ‘Bogactwa Narodów’ Smitha.

Klein i Foss nie zakładają, że czytelnik wie wszystko. Można czytać ich książkę praktycznie bez teoretycznego przygotowania i wciąż bardzo dużo z niej zrozumieć. Oczywiście oczytanie pomaga, ale to nie jest książka typu ‘nie przeczytałeś X, Y ani Z to nawet nie otwieraj’.

Po drugie format

‘Organizowanie działania przedsiębiorczego’ to najlepiej sformatowana książka jaką czytałem. Treść ułożona w sposób logiczny, treść jednej części wynika z poprzedniej i płynnie przechodzi w kolejną. Wygląd książki, ułożenie tekstu, rozdziałów i reszty – wszystko jest nie tylko ładne, ale też wygodne. Podnosi nie tylko przyjemność czytania, ale również ułatwia zrozumienie tekstu. Książkę warto przeczytać chociażby dla przyjemności pławienia się w wyglądzie stron.

Książki mające dwóch autorów z definicji są napisane przez… dwóch autorów. Każdy autor ma swój własny styl, czasami da się to odróżnić. Ktoś znający dobrze styl Kleina oraz styl Fossa pewnie mógłby znaleźć jakieś charakterystyczne dla jednego z nich fragmenty, ale ja nie znający zbyt dobrze tych dwóch autorów nie zauważyłem żadnego braku spójności w stylu. To kolejny plus.

Dlaczego warto?

Z ‘Organizowania…’ można poznać nie tylko nowe twierdzenia autorów. Ta książka jest świetnym wprowadzeniem w całą teorię przedsiębiorczości. Owszem, warto poza nią przeczytać też przynajmniej część tekstów źródłowych – ale dzięki ‘Organizowaniu…’ możemy wybrać, które teksty źródłowe chcemy przeczytać. Przykład – dlaczego warto nie pomijać Misesa zanim zabierzemy się za Kirznera**? Olbrzymia bibliografia zawiera wielką ilość tytułów, na które warto zwrócić uwagę.


To jest ‘opinia’ a nie ‘recenzja’ ponieważ nie chciałem, żeby ktoś posądził mnie o próbę dokonania recenzji naukowej bez żadnego tytułu. Na zdjęciu książka ‘Organizowanie działania przedsiębiorczego. Nowe spojrzenie na firmę’ Petera Kleina i Nicolai Fossa. Można ją kupić w sklepie Instytutu Misesa [TUTAJ].


*Ta analogia jest tym bardziej trafna, że kierowca bez samochodu może pobiec – dużo wolniej, ale do przodu. Samochód bez kierowcy nie pojedzie wcale.  

** Ten drugi sam pisze, że jest tylko kontynuatorem swojego nauczyciela. Moim zdaniem to dowód skromności autora.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *