WZÓR NA SZUR 3000

Chcesz napisać słaby argument, który wielu poprze? Zastanawiasz się jak sprzedać swoje poglądy tak, żeby nikt rozsądnie myślący nie mógł się do nich przyczepić – bo nie posiadają wynikania, które dałoby się normalnie obalić? Chcesz zbudować post oparty o słabą erystykę na każdy temat?

Przedstawiam Ci WZÓR NA SZUR 3000:

Kiedyś [anegdota]. Widzicie więc, że zdarza się [przykład]. Wobec tego [rozszerzenie przykładu do reguły][uogólnienie]. Każdy [stereotyp], dlatego [propozycja działań].

Dzieje się tak dlatego, że [losowy fakt, najlepiej naciągnięty], powody takiego stanu rzeczy są [zawężenie przyczyn, uogólnienie skutków], dlatego [wcześniejsza propozycja] jest jedynym [pominięcie innych rozwiązań] wyjściem z sytuacji.

Walczmy [apel] o prawa [stereotyp].

(nie zawiera anegdot w zestawie)
 

Przykłady zastosowania:

Kiedyś, kilka razy, zostałem pobity przez dresów, podobnie jak większość moich kolegów. Z kolei żadna moja koleżanka nie została pobita – bo dziewczyn się nie bije. Widzicie więc, że zdarza się kobietom uniknąć pobicia tylko ze względu na płeć. Wobec tego kobiety są znacznie mniej narażone na pobicia, mężczyźni częściej dostają po mordzie. Każdy facet jest w niebezpieczeństwie, dlatego zacznijmy akcje 'równość w biciu'.

Dzieje się tak dlatego, że w naszej kulturze dziewczynki nie wolno uderzyć, a chłopcy niech się biją bo to męskie. Powody takiego stanu rzeczy są takie, że kobiety od małego indoktrynują chłopców w celu zapewnienia sobie ochrony, dlatego akcja 'równość w biciu' jest jedynym wyjściem z sytuacji.

Walczmy o prawa uciskanych mężczyzn!

(powyższy przykład jest tak zwanym przykładem 'z dupy' i nie odzwierciedla poglądów autora).

Tak jest! I Ty dzisiaj możesz pisać pierdoły w internecie bez żadnych konsekwencji (nie licząc moralnych).


Internet jest takim miejscem, w którym każdy może napisać cokolwiek. Każdy może też przeczytać cokolwiek napisał ktokolwiek. Wobec tego trzeba uważać na różne bardziej lub mniej świadomie stosowane sztuczki, którym nie jeden już poległ. W podanym przykładzie nie ma żadnego ciągu wynikania – to, że ktoś miał taką a nie inną sytuację nie znaczy, że tak jest zawsze. To, że ktoś jest bity więcej nie znaczy, że innych też powinno się być więcej. To, że ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie jako 'jedyne' nie znaczy, że jest ono jedyne.

Zdjęcie niepowiązane. Ale czy na pewno?

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *