Anarchia w czasach wikingów

Czasami w dyskuscji o systemach politycznych bądź gospodarczych pada slynne 'no ale kiedy to działało'. Nie jest to pod względem merytorycznym do końca poprawna prośba ponieważ w historii nie raz zaczynały działać systemy, które nigdy wcześniej nie działały, w sumie to każdy był kiedyś użyty po raz pierwszy. Jednak mimo wszystko można dać jej za dość kiedy jest taka możliwość – i w przypadku systemu pozbawionego władzy centralnej, anarchizmu, również można to uskutecznić.

O systemie anarchi w czasach wikingów na Islandii opowiada dr Włodzimierz Gogłoza.

Zdjęcie chmur – znowu – bo jakoś mi się kojarzą z wolnością… 

Comments

(2 Comments)

  • Miłosz

    Jeśli ciekawią Cię przykłady odmiennego prawa, może spodobać Ci się książka Davida Friedmana (tak, syna tego Friedmana) "Legal Systems Very Different From Ours." Opisuje zarówno maksymalnie scentralizowane przypadki (imperialne Chiny), jak i kompletnie anarchistyczne (prawa stanowione przez piratów lub więźniów). Dostępna za darmo na stronie autora: http://www.daviddfriedman.com/Legal%20Systems/LegalSystemsContents.htm, polecam!

    • Wojciech Dabek

      Znam Davida Friedmana i bardzo szanuję jego prace. Z tego co wiem jest oddanym anarchokapitalistą. Dziękuję za podesłanie książki, na pewno ją przejrzę!

  • Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *