Parada

Oglądałem ostatnio świetny, serbski film 'Parada'. Co prawda wyraźnie jest to komedia, jednak porusza poważny temat i poważnie się kończy. Poruszany temat to problem homoseksualizmu w konserwatywnej Serbii.

Fabuła w dużym skrócie wygląda tak: Limun, twardy serbski samiec alfa, weteran wojenny z lubością wspominający jak fajnie było w czasie ostatniej wojny prowadzi agencję ochrony – równocześnie przygotowując się do ślubu z Biserką – znacznie bardziej delikatną, ale potrafiącą o siebie zadbać kobietą. Będąc typowym Serbem Limun używa słowa 'peder' (pedał) jako najgorszej obelgi, więc kiedy w wyniku splotu różnych okoliczności zobowiązuje się ochraniać tęczową paradę na ulicach stolicy Serbii Belgradu jest niespecjalnie zadowolony.

Jako, że 'męska' ekipa z firmy Limuna odmawia pomocy pederom Limun zmuszony jest prosić o pomoc swoich przyjaciół z czasów wojny. A tak się składa, że przyjaciele pierwszoplanowego Serba to Chorwat, Bośniak oraz Albańczyk. Dla niewtajemniczonych – stereotyp o tych czterech narodach jest taki, że nienawidzą się chyba najbardziej na świecie. Wszyscy nawzajem. I wszystkie te narody stereotypowo nienawidzą pederów.

Zdradziłem już znaczną większość fabuły filmu, już nie będę kończył, niemniej moim zdaniem ten film nie ma zaskakiwać. On ma pokazać – Serbom, że homoseksualiści to normalni ludzie, którzy chcą żyć normalnie, a światu, że są jeszcze całkiem spore miejsca na ziemi, całkiem blisko Wiednia, Rzymu czy Pragi, gdzie w stolicy kraju wciąż potrafi się zebrać 5000 młodych ludzi tylko po to, żeby pobić kogoś kogo uważają za innego.

Bardzo polecam, szczególnie jeżeli ktoś zna chociaż podstawy bałkańskiej kultury nienawiści do wszystkich, przy jednoczesnym piciu z nimi rakiji (o ile tak to się odmienia).

W internecie można znaleźć wersję z polskimi napisami. Z angielskimi nie znalazłem. Polecam wpisać 'Parada 2011'.

Filmweb: http://www.filmweb.pl/film/Parada-2011-637032

Zdjęcie w tle nie jest zrobione przeze mnie! To bezczelnie wycięty screen. Ale i tak jest jakości 'nic nie widać', wiem to.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *