Herbata w kawałkach

Na pewno spotkaliście się z różnymi formami herbaty. No bo najczęściej spotykane torebki na sznureczkach to herbata, granulki sypane do kubka to herbata, liście kupowane w herbaciarni to też herbata. Przy okazji napar z tego wszystkiego to też herbata, a krzak, z którego to wszystko się robi – to też herbata. Ale to ostatnie to już mankamenty naszego jezyka.

Ogółem herbaty mamy trzy podstawowe formy. Możliwe, że jest więcej, ale najczęściej spotykane są: ekspresowa (w torebkach), sypana (granulowana?) oraz liściasta (wcale nie zawsze najlepsza).

Herbaty ekspresowe to drobno zmielone części liści i gałązek herbacianych. Można znaleźć calkiem dobrej jakości pył, ale te najgorsze i najtańsze to w większości odpady, które zostają po produkcji innych rodzajów herbat. Nie mówię o np. starych rękawiczkach, ale choćby ukruszonych brzegach liści, np. z produkcji oolongów (oolungów,. do tego jakieś zmielone patyczki, Lipton dodaje ekstrakt z herbaty dla szybszego parzenia (koloru), może jakieś aromaty… Problem z herbatą ekspresową jest taki, że nawet po rozcięciu torebki (polecam, zróbcie to kiedyś) wciąż nie do końca wiemy co tam w środku jest – nie możemy obejrzeć liści, więc musimy dać wiarę producentowi. W herbatach ekspresowych jak nigdzie indziej sprawdza się zasada "im drożej tym prawdopodobnie lepiej" (ale jak zwykle – nie zawsze).

Nazywa się ją ekspresową ponieważ takie było pierwotne założenie jej przygotowania – zmielona herbata ma większą powierzchnię niż całe liście, więc ma lepszy kontakt z wodą, przez co szybciej się zaparza. To może dla niektórych nieintuicyjne, ale wyobraźcie sobie kostkę masła – a potem w myślach przetnijcie ją na pół. Do pozostałych ścian doszły dwie nowe po przecięciu – ergo powierzchnia jest większa. To, że na niektórych opakowaniach herbat ekspresowych jest napisane, żeby parzyć je 5-8 min to już jest wypaczenie powstałe później, w sumie ciężko mi powiedzieć dlaczego. Warto w takich sytuacajch pamiętać, że nikt nie broni nam parzyć po swojemu

Herbata granulowana – i nie mówię tutaj o herbacie granulowanej o smaku słodkich bąbelków z proszkiem gwiazdek, które lepiej smakują bez wody, tylko o normalnej herbacie po prostu sprzedawanej w formie granulowanej. Można kupić takich pełne spektrum – od najgorszych niewiadomoczego do całkiem porządnych herbat Londyjskich. Nigdy nie widziałem innej herbaty niż czarna w postaci granulowanej, ale może są takie.

Główną zaletą herbat granulowanych jest to, że wsypane do naparu mogą w nim pozostać do końca. Herbata zaparza się do jakiegoś określonego poziomu, a potem już nie robi się mocniejsza. Odpada nam dzięki temu konieczność zlewania naparu znad lisci, która w przypadku herbat liściastych jest wręcz kluczowa.

Herbata liściasta – to po prostu liście herbaty poddane fermentacji (dłuższej lub krótszej), oraz innym procesom. Może występować w formie całych liści, potłuczonych liści, połamanych liści, poskręcanych liści, spłaszczonych liści, pozwijanych liści, sprasowanych liści itp. Wcale niekoniecznie każda dobra herbata ma formę pełnych, nie zwijanych liści. Tyczy się to nawet herbat z listy Wielkiej Dziesiątki (o niej kiedy indziej).

Nie dajcie się zwieść – to, że herbata ma formę liści a nie pyłu nie zawsze będzie znaczyło o jej dobrej jakości. Pijałem takie herbaty liściaste, w których ilość patyczków była ponadpzeciętna, a liście z niej nie różniły się za wiele od tych patyczków. Najlepiej kupować herbatę w sprawdzonych miejscach, najlepiej takich, które zajmują się głównie tym – czyli po prostu w herbaciarniach.

To był mój osobisty podział, różni znawcy dodają dodatowe poziomy wielkości między tymi, które opisałem, ale jeżeli jesteś typowym, codziennym spijaczem herbaty to taka wiedza w 100% Ci wystarczy.

Na zdjęciu mieszanka Biały Anioł – na bazie aromatyzowanej białą czekoladą białej herbaty Pai Mu Tan z płatkami słonecznika i bławatka. Kupiona w niezastąpionej eherbata.pl.

Comments

(1 Comment)

  • Mikołaj Chudy

    Dobry, ciekawy artykuł. Gratuluję autorowi.

  • Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *