Wstęp podstawowy ale konieczny- Herbata (chin. 茶)

Herbata to krzak (łac. camellia sinensis), susz przygotowany z liści tego krzaka, oraz napar przygotowany z tego suszu. W naszym kraju mówi się tak też na praktycznie wszystko co się zaparza nawet jeśli nie zawiera w sobie ani liścia herbaty, któremu to zwyczajowi staram się przeciwstawiać, z wiadomym dla takiej sprawy mizernym skutkiem. 

Herbata dzieli się na sześć kolorów

Czarna – dobrze znana wszystkim europejczykom, ponieważ najczęściej goszcząca na naszych stołach czarna herbata to efekt przeprowadzonej odpowiednio pełnej fermentacji liści herbacianych. Jej napar jest ciemny – brązowy i bursztynowy. 

Zielona – zielona herbata jest najbardziej popularna w Chinach, w Europie owszem pijana, ale w znacznie mniejszych ilościach niż czarna. Zielone liście herbaciane dają przejrzyste napary o kolorach od żółtego do zielonego.

Biała – wytwarzana z najmłodszych liści herbacianych biała herbata ma najwięcej witamin i najwięcej teiny (kofeiny). 

Czerwona – nazywana często nie zawsze poprawnie Pu Erh daje ciemny, czarno-bordowy napar. Ceniona jest za właświwości regulujące wagę ciała.

Niebieska – inaczej oolong jest to herbata bardzo mało znana w europie. Ma podobno łączyć właściwości herbat zielonych i czarnych. W Chinach najchętniej pijana w czasie jesieni, kiedy energia ciepła zamienia się miejscem z enegrią zimną.

Żółta – nie do końca wiadomo czy ten rodzaj na pewno istnieje, ponieważ wszystkie szlachetne herbaty, które dostawały się na dwór cesarza Chińskiego nazywano swego czasu żółtymi. 

Każdy z tych kolorów podlega innemu procesowi produkcji, który wewnątrz kolorów również często się różni.

W przyszłości

W odpowiednim czasie napiszę coś na temat każdego z nich – oraz kilka ciekawostek więcej. W temacie herbaty można poruszyć jeszcze sporo tematów dotyczących akcesoriów do niej, tradycji oraz historii herbacianej. W chinach herbata jest sztuką, w Japonii jest ważnym punktem filozofii. Wreszcie poruszę szeroki temat napojów podobnych do herbaty, jak yerba mate, miodokrzew i inne.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *