Jak wyraża się kapitał?

Kiedy widziemy wielki nagłówek na stronie z informacjami "Bill Gates posiada 88 mld $" pierwsze co nam przychodzi do głowy to "łoł ile kasy!". Potem spora część osób zaczyna się zastanawiać na co w ogóle można wydać 88 miliardów dolarów o ile nie jest się państwem. Przychodzą nam do głowy wille, drogie jedzenie i inne tego typu rzeczy – jednak zapominamy o tym, że o ile owszem pan Gates jest bogaty o tyle nie ma na koncie 88 000 000 000 $ z jednego prostego powodu – mające ściągnąć naszą uwagę artykuły podają szacowaną ogólną wartość majątku, nie aktualny stan konta.

Dawniej kiedy opisywano czyjś majątek wymieniano dosłownie co dana osoba posiada. Niech to będzie na przykład: 100 krów, 30 świń, 3000 kurczaków, 4 stodoły, sześć łanów pól uprawnych, dwór ze stajnią, osiem studni, wieś, tysiąc czerwonych złotych gotowizny i psa. Widać to w Biblii, w Hrabim Monte Christo o ile dobrze pamiętam i w Potopie. Zwyczaj stary i dokładny – ale bardzo niewygodny.

Dzisiaj wszystko przelicza się na pieniądze. Oczywiście nie wzięło się to znikąd. Przeliczanie wszystkiego na najbardziej płynny towar (czyli pieniądz właśnie) ułatwia kalkulację ekonomiczną (o ile te ceny są prawdziwymi cenami rynkowymi, a nie fantomowymi liczbami arbitralnie wybranymi przez władzę). Dzięki powszechności środka płatniczego jakim jest pieniądz przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą spędzić znacznie mniej czasu zastanawiając się jak najefektywniej wydadzą zapłatę otrzymaną za produkty swojej pracy. I tak kiedy dostaną zapłatę w pieniądzach mogą po prostu iść i je wydać na to na co mają ochotę – mając przy tym pewność, że sprzedawca przyjmie ten pieniądz przyjmie. Szczególnie w systemie prawnego środka płatniczego, gdzie sprzedawca musi przyjąć zapłatę w krajowej walucie inaczej ma do czynienia z wymiarem sprawiedliwości. 

I tak wspomniany Bill Gates o ile na pewno ma okrągłą sumkę odłożoną na koncie na drobne wydatki o tyle gazety podają szacowaną wartość jego majątku w akcjach, obligacjach, spółkach itd. 

Polecam artykuł na temat tego jak rzeczony inwestor pomnaża swój majątek ze strony Sfera Inwestorów;

https://strefainwestorow.pl/artykuly/ludzie/20171122/bill-gates-majatek-zarobki

 

 

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *